CTC Project Development & Management
                                                            Almanya'da Çalışmak

Almanya’da 29 Mart 2023 itibarı ile yeni bir göç yasası yürürlüğe girmiştir. Bu yasaya göre nitelikli (Alman kanunlarına göre mesleki yeterliliği olan ve/veya denkliği kabul gören üniversite mezunları) kişiler Almanya’da çalışmak için vize başvurusu yapabilirler.Hızlandırılmış Vasıflı Çalışan Vize Prosedürü

Adım 1: Başvuru için işverene vekalet verilmesi

Adım 2: İşverenin yabancılar dairesine başvuru talebi

Adım 3: İşveren ve yabancılar dairesi arasında vize için anlaşma

Adım 4: Mesleki yeterliliğin ve denklik belgelerinin Federal Ajansa (İş bulma kurumu) ön onay için sunumu.

Adım 5: Vize başvurusu için Federal Ajansın ön onay vermesi

Adım 6: Türkiye'de ön onay belgesi ile vize başvurusu

Beschleunigte Fachkräfteverfahren


Yeni yasa iki çeşit nitelikli iş gücü tanımı yapmakta:

Meslek eğitimi almış nitelikli iş gücü, nitelikli bir meslek eğitimini tamamlamış kişilerdir. Şayet nitelikli meslek eğitimi yabancı memlekette alınmışsa, vize başvurusundan önce Almanya´daki yetkili denklik makamlarınca söz konusu meslek eğitiminin Almanya´daki meslek eğitimi ile eşdeğer olup olmadığı değerlendirilir. Yeni yasaya göre nitelikli bir meslek eğitimi 2 yıl veya daha uzun olan eğitimlerdir. Daha kısa eğitimler eğer alman mesleki eğitimden farklılık göstermiyorsa yada ekkurs ve/veya tecrübe ile denk geliyorsa vize alınabilir. Bu başvuru FOSA yada Zanakarlar Odası üzerinden yapılır.

Eğer aldığınız eğitim Alman eğitim sistemine göre eksik ise bu eksiklikleri Almayada katılacağınız bir kurs ile tamamlaya bilirsiniz. CTC nin sunduğu kurslar aracılığı ile tam denkliğe ulaşabilirsiniz. 

Akademik eğitim almış nitelikli iş gücü, Almanya´da bir yüksek okuldan mezun veya denklik işlemleri tamamlanmış yabancı bir yüksek okulundan mezun ya da Almanya´daki yüksek okul diplomasına benzer yabancı ülke yüksek okul diplomasına sahip kişilerdir.

Herhangi bir Eğitime sahip olmayan kişiler yasaya göre nitelikli iş gücü değildirler. 

Dil seviyesi.xps (200.69KB)
Dil seviyesi.xps (200.69KB)

 

Mesleki Yeterlilik ve Denklik

Türkiye'de aldığınız diploma, sertifika ve yeterliliklerin Almanya'da kabul görmesi için (Çalışma Vizesi alabilmeniz için) denklik alınması gerekmektedir. Federal bir sistemle yönetilen Almanya'da eyaletlere göre diplomaların tanınması ve denklik alma süreci farklılıklar gösterebilir.

Üniversite mezunları için her eyalette bir sorumlu daire bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz ya da Almanca biliyorsanız burada gereken bilgilere ulaşabilirsiniz. Merkezi bir kurum olan KMK ya da başvurularınızı yapabilirsiniz. 

Üniversite mezunu olmayan Mesleki yeterlilik sahibi (Örneğin: Kaynakçı, Marangoz, Hemşire,  Hasta bakıcı, Tornacı, vb.)  kişilerin yeterliliğinin tanınması Alman Sanayi ve Ticaret Odasına bağlı FOSA (Foreign Skills Approval) kurumu tarafından yapılmaktadır.


Kanuna istisna bir ekleme yapıldı(01.03.2024):
Düzenlenmis meslekler (Örnek: Doktor, Avukat, Öğretmen vb) dışındaki mesleklerde
- 2 Yıllık mesleki eğitim
- 2 yıllık aynı alanda mesleki tecrübe ve
- 2024 için yıllık 40.770 Euro brürüt maaş içeren iş sözleşmesi
varsa, denklik başvurusu yapma zorunluluğu yok.

Tüm denklik işlemleri CTC tarafından yapılmaktadır.

Vize

Almanya için gereken denklik işlermleri tamamlandıktan sonra çalışacağınız kurum ile bir iş sözleşmesi imzalanıp vize işlemlerini size en yakın Alman Konsolosluğu veya Büyükelçilik aracılığı ile başlatabilirsiniz.

Yeni yasalara göre ayrıca Hızlandırılmış Vasıflı Çalışan Vize Prosedürü uygulanabilir.


Mavı Kart

Eğer bir üniversite mezunu iseniz ve aldığınız Diploma/Lisans Almanyada tanınırsa (Denklik almak) mavi kart için başvuru yapabilirsiniz. Mavi Kart ile Almanya'da yaşayabilir ve çalışabilirsiniz.

Mavi Kart'a başvuru yapabilmaniz için iş sözleşmesindeki maddi şartlar önemlidir.  Doktorlar, İT uzmanları, Matematik mezunları, Fen bölümü mezunları ve Mühendisler  yıllık bürüt 44.304€  kazanmak zorundadır. Bu rakamlar Alman iş piyasası için alt seviyede makuldür.

Almanya'da ilk adımlar

İş sözleşmeniz imzalandıktan ve vize işlemleriniz tamamlandıktan sonra yapılması gerekenler:

  • Kira sözleşmesi
  • İkamet işlemleri
  • Vergi numarası
  • Banka hesabı
  • Sağlık sigorta kaydı
CTC Recruiting

53859 Niederkassel

info@ctc-recruiting.com    

info@ctc-education.com